INIEKCJE DOSZKLISTKOWE FOR DUMMIES

iniekcje doszklistkowe for Dummies

iniekcje doszklistkowe for Dummies

Blog Article

Jest to związane z nieprawidłowym rozrostem i nieszczelnością naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą (tzw. click here neowaskularyzacja podsiatkówkowa). Dodatkowo, mokra odmiana AMD może powodować wysięki płynu, krwi, powstawanie obrzęków i blizn, a co za tym idzie trwałe uszkodzenie siatkówki.

Ich nadmierna ilość jest przyczyną nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych oraz powstawania w oku obrzęków mogących prowadzić do zaburzeń widzenia. Wiążąc się z VEGF-A lek Lucentis może zablokować te działania oraz zapobiec nieprawidłowemu rozrostowi naczyń i obrzękowi.

Wstrzyknięcie może wywołać przejściowe zaburzenia widzenia, wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. Należy bezzwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia takich objawów jak ból lub uczucie większego dyskomfortu w oku, nasilone zaczerwienienie oka, nieostre lub pogorszone widzenie, duża ilość drobnych plamek w polu widzenia lub zwiększona wrażliwość na światło.

Witreoliza laserowa: procedura używana do leczenia zmętnień w ciele szklistym, znanych jako „męty ciała szklistego” lub „muchy przed oczami”.

Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj jest zupełnie niebolesny. Po zabiegu możliwy jest przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co sporadycznie wymaga podania leków w postaci kropli, a jeszcze rzadziej wykonania punkcji komory przedniej oka.

Najpoważniejszym powikłaniem ogólnym jest zapalenie wnętrza gałki ocznej. Powikłanie to zdarza się bardzo rzadko jednak, jeśli wystąpi, może być bardzo groźne i wymaga natychmiastowego leczenia. W związku z tym jeśli po zastrzyku wystąpi nagły ból oka i pogorszenie widzenia należy natychmiast zgłosić się do lekarza wykonującego zastrzyk. Wyróżniamy także powikłania ogólne związane z działaniem podawanego leku na cały organizm. Wszystkie leki anty-VEGF (Avastin, Lucentis, Eylea) mają podobne działanie ogólne i właściwie nie można podzielić ich na “lepsze” lub “gorsze”.

Po iniekcji pacjent otrzymuje informację o przeprowadzonym zabiegu z zaleceniem wizyty kontrolnej z OCT 4-6 tyg. po iniekcji w Poradni Rejonowej, z której został skierowany do tutejszej Kliniki.

należy do głównych przyczyn nieodwracalnej utraty centralnego widzenia u osób dorosłych i stanowi poważny issue medyczny i społeczny.

Do leczenia chorób gałki ocznej stosowane są różne środki – krople czy maści do zewnętrznej aplikacji. Czasami jednak okazuje się, że podanie substancji leczniczej dokładnie tam, gdzie jest konieczna, nie jest możliwe.

Przed przystąpieniem do terapii należy jednak wykonać szereg badań. Pacjent zostaje skierowany na wykonanie badania okulistycznego z oceną ostrości wzroku, badania OCT, czyli optycznej koherencyjnej tomografii, a także fotografii dna oka oraz angiografii fluorosceinowej lub angio–OCT. Dopiero po otrzymaniu wyników i ich interpretacji przez lekarza pacjent może przystąpić do leczenia.

Neowaskularna (wysiękowa) postać zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) oraz zaburzenia widzenia spowodowane zakrzepem żyły centralnej siatkówki (CRVO) to podstawowe wskazania do iniekcji doszklistkowej preparatem Eylea, jaki w zakresie iniekcji wewnątrzgałkowej świadczy w Częstochowie Prywatne Centrum Diagnostyczno–Lecznicze Komed.

Podczas zabiegu istnieje ryzyko powstania powikłań, z których do najcięższych należą: jałowe bądź bakteryjne (rzadziej grzybicze) zapalenie wnętrza gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, wylew krwi do ciała szklistego, uszkodzenie soczewki.

Dr Agnieszka Nowosielska jako jeden z pierwszych okulistów w Polsce, już w 2006 roku, rozpoczęła wykonywanie iniekcji do ciała szklistego (tzw. iniekcja doszklistkowa) w przebiegu postaci wysiękowej AMD. Od tego czasu wykonała ponad 11 000 iniekcji różnych leków do wnętrza gałki ocznej (Avastin, Triamcynolon, Lucentis, Eylea i Ozurdex). Dr Nowosielska za pomocą zastrzyków prowadzi skuteczną terapię pacjentów m.

W większości przypadków do uzyskania i podtrzymania efektu terapeutycznego niezbędne jest powtarzalne podawanie leku, o którego częstości decyduje lekarz.. Przykładowo, preparat Lucentis

Report this page